Dni Mózgu w Trójmieście

Dni Mózgu w Trójmieście to coroczna akcja odbywająca się w ramach Światowego Tygodnia Mózgu (Brain Awareness Week), której celem jest popularyzacja wiedzy o mózgu.

Adresowane do wszystkich wykłady, warsztaty oraz pokazy laboratoryjne są doskonałą okazją na zgłębienie wiedzy o budowie i funkcjonowaniu mózgu, a także na poznanie warsztatu pracy neurobiologów, neurochirurgów i psychologów.

Tegoroczna 12. edycja Dni Mózgu w Trójmieście odbędzie się w dniach 14 - 20 marca na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Centrum Nauki Hevelianum w Gdańsku. Akcja będzie prowadzona w formule hybrydowej - z zajęciami prowadzonymi zarówno w formie stacjonarnej, jak i zdalnej (on-line).

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

 

Program Dni Mózgu 2022

W ramach tegorocznych Dni Mózgu w Trójmieście odbędzie się 50 wykładów oraz 50 warsztatów, a także kilka innych aktywności, w tym gra miejska. W programie znalazły się tematy zarówno dla młodszych, jak i starszych miłośników mózgu, a wszystkie zajęcia będą miały charakter popularnonaukowy. Zachęcamy do zapoznania się z bogatym programem Dni Mózgu w Trójmieście 2022.

Informacje ogólne dotyczące zajęć odbywających się w ramach Dni Mózgu 2022

- zajęcia on-line (wykłady i warsztaty) (), dostępne bez rezerwacji i rejestracji, z określoną, z ograniczoną liczbą miejsc (), zależną od pojemności pokoju webinarowego, dostępne dla uczestników w określonym wieku (). Linki do webinarów dostępne będą 15 minut przed ich rozpoczęciem (przycisk przenoszący do webinaru będzie nieaktywny do tego czasu). Webinary prowadzone będą z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams. Udział w webinarze nie wymaga instalowania aplikacji - webinar można uruchomić w wersji przeglądarkowej, korzystając z dowolnej przeglądarki internetowej.

- warsztaty rezerwowane (), dostępne w pierwszej kolejności dla uczestników posiadających rezerwację (szczegoły dot. rezerwowania warsztatów dostępne są poniżej), z ograniczoną liczbą miejsc (), dostępne dla uczestników w określonym wieku (). Wszystkie rezerwowane zajęcia stacjonarne odbędą się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Sala, w ktorej odbywać się będą zajęcia podana będzie na wejściówce, które należy odbierać w punkcie informacyjnym.

- ogólnodostępne zajęcia stacjonarne (warsztaty, wykłady i inne formy aktywności) (), dostępne bez rejestracji i rezerwacji dla wszystkich uczestników w określonym wieku (). Zajęcia stacjonarne ogólnodostępne odbędą się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz w Domu Zdrojowym w Brzeźnie (Hevelianum). W przypadku warsztatów w Domu Zdrojowym obowiązywać będą ograniczenia liczby osób uczestniczących jednocześnie w warsztatach, a kolejne wejścia odbywać się będą o pełnych godzinach lub w chwili zwolnienia miejsca przez uczestników.

Informacje dotyczące rezerwacji miejsc na zajęciach rezerwowanych można przeczytać tutaj. Szczegóły dotyczące procesu rezerwacji mogą ulec niewielkim zmianom.
Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny.
Nie wystawiamy certyfikatów uczestnictwa w wydarzeniu i nie przewidujemy nagrywania wykładów.

PONIEDZIAŁEK   |   14 marca 2022 r.

Historia mózgu - jak poznawaliśmy nasz mózg

dr Wojciech Glac 

  8:00 - 8:45

Dziś wiemy o mózgu całkiem sporo, choć wiemy, że wciąż jeszcze więcej nie wiemy niż wiemy. To jednak nic w porównaniu z tym, co o mózgu wiedzieli nasi przodkowie. Poznaj historię badań nad mózgiem i sprawdź jak zmieniały się nasze poglądy na temat tego, czym właściwie jest mózg.

  wykład on-line  |    7+  |    360

  webinar 

Wspierajmy się - (nie tylko) tu i teraz!

dr Agata Rudnik 

  9:00 - 10:00

Trudne emocje - jak sobie z nimi radzić i wspierać innych? Wyzwania w tym niełatwym czasie (w tym m.in. lęk - jak przekuć go w coś pozytywnego?). Dlaczego nasz umysł tak lubi tworzyć czarne scenariusze? - o pułapkach myślenia. Newsy - jak dawkować sobie informacje? Jak działać, jak pomagać i zadbać w tym wszystkim o siebie?

  warsztat on-line  |    15+  |    360

  webinar 

Wyprawa do krainy emocjonalnego stworka

mgr Renata Słota 

  9:00 - 10:00

Wejdź do krainy kolorowych potworów i rozwiąż zagadkę Tęczowego Stwora. Wyrusz z nami w niezwykłą podróż, dzięki której dowiesz się gdzie mieszkają, co jedzą i jak wyglądają emocje!

  warsztat stac.  |    5-11 lat  |    25

  rezerwacja 

Wyprawa do krainy emocjonalnego stworka

mgr Renata Słota 

  10:00 - 11:00

Wejdź do krainy kolorowych potworów i rozwiąż zagadkę Tęczowego Stwora. Wyrusz z nami w niezwykłą podróż, dzięki której dowiesz się gdzie mieszkają, co jedzą i jak wyglądają emocje!

  warsztat stac.  |    5-11 lat  |    25

  rezerwacja 

Ewolucja układu nerwowego

dr Witold Żakowski 

  12:00 - 13:00

Mózgi wszystkich zwierząt, tych małych i tych dużych, są wspaniałym wytworem milionów lat ewolucji. Na wykładzie przyjrzymy się zróżnicowaniu w budowie układu nerwowego wybranych grup zwierząt oraz niesamowitym zdolnościom poznawczym niektórych gatunków.

  wykład on-line  |    12+  |    360

  webinar 

Atlas mózgu 3D

dr Irena Majkutewicz 

  13:00 - 13:45

Zaprezentowany zostanie trójwymiarowy atlas mózgu człowieka z komentarzem na temat znaczenia czynnościowego poszczególnych struktur mózgu i skutków ich uszkodzeń. Efekt 3D jest wyraźniejszy z zastosowaniem okularów anaglifowych (dwukolorowych) ale nie są one niezbędne do obserwacji atlasu.

  wykład on-line  |    10+  |    360

  webinar 

Mózg przed zwrotnicą - neurobiologia dylematów moralnych

Tomasz Kaliński 

  17:00 - 17:45

Wykład przedstawia mechanizmy neurobiologiczne leżące u podstaw podejmowania decyzji moralnych na przykładzie dylematu wagonika oraz ich filozoficzne i etyczne konsekwencje.

  wykład on-line  |    14+  |    360

  webinar 

Dlaczego ludzie toczą wojny?

dr Wojciech Glac 

  20:00 - 21:00

Ludzie od zarania dziejów toczą między sobą wojny i się zabijają. Co z nami nie tak? Czy w naszym mózgu zakodowany jest moduł wojenny, który sprawia, że nie jesteśmy w stanie wytrzymać bez walki? Co sprawia, że jedna grupa zwraca się przeciwko drugiej i czy konieczne są jakieś szczególne predyspozycje, by wywołać wojnę, walczyć i zabijać?

  wykład on-line  |    15+  |    360

  webinar 

WTOREK   |   15 marca 2022 r.

Mózg a gry

Marcin Kowalski 

  8:00 - 9:30

Czy gry komputerowe są tylko szkodliwe dla naszego mózgu? Czy może rozbudowa nowych cywilizacji w świecie cyfrowym, podbój kosmosu, odgrywanie postaci fabularnych w światach sf i fantasy może mieć pozytywny wpływ dla każdego? Jak gry i gamifikacja wpływają na nasz mózg, zdrowie i czy potrafią poprawiać komfort życia i zdrowie osób z różnymi problemami i trudnościami neuropsychiatrycznymi?

  wykład on-line  |    15+  |    360

  webinar 

Żywieniowa bonanza mózgu

Marcin Kowalski 

  10:00 - 11:30

"Jak jedzenie wpływa na nasz nastrój i zdrowie przez pryzmat mozgu? Jak nadwyżki lub niedobory elementów mogą wpływać na nasz organ decyzyjny? Czy jedzenie miało wpływ i jeśli tak to jaki na rozwój naszego mózgowia? Czy dietoterapia ma potencjał w kontekście neuropsychiatrycznych zaburzeń?"

  wykład on-line  |    15+  |    360

  webinar 

Jak kształtuje się nasz mózg - o rozwoju osobniczym układu nerwowego słów kilka

dr Witold Żakowski 

  12:00 - 13:00

Prawidłowy rozwój mózgu jest procesem bardzo skomplikowanym i zależnym od wielu czynników. Na wykładzie zaprezentowane zostaną kolejne etapy rozwoju układu nerwowego człowieka, rozpoczynając od pierwszych tygodni życia płodowego.

  wykład on-line  |    12+  |    360

  webinar 

Nasz drugi mózg - czyli o cichej współpracy jelit z mózgiem

Karolina Zabłocka ,
Małgorzata Dostatni 

  17:00 - 18:00

W ciągu ostatnich lat pojawia się coraz więcej badań na temat współpracy mózgu z jelitami. Jak to faktycznie wygląda? Czy jelita naprawdę odgrywają tak niezbędną rolę w procesach fizjologicznych organizmu czy jednak są trochę przeceniane? Gorąco zachęcamy do udziału w webinarze, na którym opowiemy dlaczego jelita zostały okrzyknięte drugim mózgiem i jak to wygląda w praktyce.

  wykład on-line  |    12+  |    360

  webinar 

Nawyki

Zuzanna Kulik ,
Samuela Szeliga 

  18:00 - 18:45

Neurobiologiczne podstawy powstawania nawyków, dlaczego łatwiej nawyk zmienić niż się go pozbyć i jak dobre nawyki ułatwiają życie.

  wykład on-line  |    14+  |    360

  webinar 

Wspierajmy się - (nie tylko) tu i teraz!

dr Agata Rudnik , mgr Agata Ruźniak-Lubocka 

  19:00 - 20:00

Trudne emocje - jak sobie z nimi radzić i wspierać innych? Wyzwania w tym niełatym czasie (w tym m.in. lęk - jak przekuć go w coś pozytywnego?). Dlaczego nasz umysł tak lubi tworzyć czarne scenariusze? - o pułapkach myślenia. Newsy - jak dawkować sobie informacje? Jak działać, jak pomagać i zadbać w tym wszystkim o siebie?

  warsztat on-line  |    15+  |    360

  webinar 

Czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób właściwie o nią zadbać?

dr Maciej Dębski 

  19:00 - 20:00

Poznaj zasady higieny cyfrowej, by właściwie zadbać o swój mózg i jego prawidłowe funkcjonowanie.

  wykład on-line  |    15+  |    360

  webinar 

Inne mózgi

lek. wet. Marta Alicja Trzeciak 

  20:00 - 21:00

Nie wszystkie rozwinięte mózgi w świecie przyrody działają podobnie jak nasz (scentralizowany „komputer” zlokalizowany w jednym miejscu). Głowonogi mają kilka „mózgów” w kończynach i w głowie, a każdy z nich podejmuje pewne decyzje całkowicie autonomicznie. Dlatego w „innych mózgach” reakcje przebiegają inaczej, niż u nas i opierają się na tzw. bibliotece zachowań. Jak to działa? Dlaczego ośmiornica myśli i widzi ręką? Jak to się dzieje, że tak złożony aparat mózgowy rozwija się w ciągu jednego sezonu, a potem „marnuje się” i umiera (głowonogi umierają po wydaniu na świat potomstwa). Czy teoria umysłu pasuje do głowonogów?

  wykład on-line  |    15+  |    360

  webinar 

ŚRODA   |   16 marca 2022 r.

U.M.I.E.M., czyli jak się uczyć z... mózgiem

dr Wojciech Glac 

  9:00 - 10:00

Jeżeli chcesz, aby nauka przychodziła Ci łatwo, jeżeli chcesz wiedzieć jak i kiedy uczy się mózg, poznaj zasadę U.M.I.E.M. oraz kilka podstawowych zasad efektywnego uczenia się.

  wykład on-line  |    7+  |    360

  webinar 

Wyprawa do krainy emocjonalnego stworka

mgr Renata Słota 

  9:00 - 10:00

Wejdź do krainy kolorowych potworów i rozwiąż zagadkę Tęczowego Stwora. Wyrusz z nami w niezwykłą podróż, dzięki której dowiesz się gdzie mieszkają, co jedzą i jak wyglądają emocje!

  warsztat stac.  |    5-11 lat  |    25

  rezerwacja 

Wyprawa do krainy emocjonalnego stworka

mgr Renata Słota 

  10:00 - 11:00

Wejdź do krainy kolorowych potworów i rozwiąż zagadkę Tęczowego Stwora. Wyrusz z nami w niezwykłą podróż, dzięki której dowiesz się gdzie mieszkają, co jedzą i jak wyglądają emocje!

  warsztat stac.  |    5-11 lat  |    25

  rezerwacja 

Czy morsowanie jest dobre dla mózgu?

dr Katarzyna Dzik 

  12:00 - 12:45

W ostatnich latach morsowanie zyskuje coraz większą popularność. Czy faktycznie jest korzystne dla naszego organizmu? Jakie mechanizmy adaptacyjne zostają uruchomione w czasie ekspozycji na zimno? W jaki sposób powinniśmy morsować?

  wykład on-line  |    14+  |    360

  webinar 

Ewolucja układu nerwowego

dr Witold Żakowski 

  17:00 - 18:00

Mózgi wszystkich zwierząt, tych małych i tych dużych, są wspaniałym wytworem milionów lat ewolucji. Na wykładzie przyjrzymy się zróżnicowaniu w budowie układu nerwowego wybranych grup zwierząt oraz niesamowitym zdolnościom poznawczym niektórych gatunków.

  wykład on-line  |    12+  |    360

  webinar 

Nawyki

Zuzanna Kulik ,
Samuela Szeliga 

  18:00 - 18:45

Neurobiologiczne podstawy powstawania nawyków, dlaczego łatwiej nawyk zmienić niż się go pozbyć i jak dobre nawyki ułatwiają życie.

  wykład on-line  |    14+  |    360

  webinar 

Jak kształtuje się orientacja seksualna?

Dominika Fortuna 

  18:00 - 19:00

Co sprawia, że czujemy pociąg do określonej płci? Jakie czynniki wpływają na naszą tożsamość płciową? Podczas tego wykładu przybliżę teorie dotyczące podłoża orientacji homoseksualnej i opowiem kilka słów o identyfikacji płciowej.

  wykład on-line  |    15+  |    360

  webinar 

Co łączy obgryzanie paznokci, skubanie skóry i wyrywanie włosów? - kilka słów o BFRB

Julia Netczuk 

  19:00 - 19:45

BFRB (z ang. body-focused repetitive behaviors), czyli powtarzalne zachowania skoncentrowane na ciele, są jedną z najsłabiej poznanych, błędnie diagnozowaną i niedostatecznie leczoną grupą zaburzeń. Czy i jak różnią się mózgi osób cierpiących na te zaburzenia i czy BFRB można dziedziczyć?

  wykład on-line  |    14+  |    360

  webinar 

Suplementacja dla zdrowia twojego mózgu!

Magdalena Ochocka 

  19:00 - 19:45

Przedstawienie must have suplementów dla zdrowia każdej osoby oraz ciekawe propozycje aby mózg wbił się na wyższy level funkcjonowania.

  wykład on-line  |    14+  |    360

  webinar 

Jak uprawiać seks w kosmosie?

lek. wet. Marta Alicja Trzeciak 

  20:00 - 21:00

Co działoby się w mózgu podczas seksu w kosmosie (w warunkach mikrograwitacji): fizjologia kopulacji i erotyki rodem z sci-fi. Jakie pomysły na „niecielesny” seks w kosmosie mają naukowcy? Jak rzeczywistość VR oraz AR może pomóc w uprawianiu kosmicznego seksu podczas podróży na odległe planety?

  wykład on-line  |    15+  |    360

  webinar 

CZWARTEK   |   17 marca 2022 r.

Grażyna i Janusz, czyli o mózgu kobiety i mężczyzny

dr Wojciech Glac 

  9:00 - 10:00

Co różni mózg Grażyny i Janusza? Czy mózg ma płeć? Czy mózgi Janusza i Grażyny pracują inaczej? Inaczej widzą świat, inaczej na niego reagują? I co czyni Janusza mężczyzną, a Grażynę kobietą - natura czy wychowanie?

  wykład on-line  |    13+  |    360

  webinar 

Mózg gracza

dr Wojciech Glac 

  10:30 - 11:30

Jak gry komputerowe wpływają na mózg? Czy go zmieniają? Jak go zmieniają? Czy gry rodzą agresję, a może empatię? A może w ogóle nie mają wpływu? Dowiedz się, co mówią wyniki badań na temat wpływu gier wideo na mózg.

  wykład on-line  |    12+  |    360

  webinar 

Mapowanie funkcji mózgu człowieka

dr Emilia Leszkowicz 

  12:00 - 12:45

O wykorzystaniu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) w mapowaniu funkcji mózgu człowieka.

  wykład on-line  |    14+  |    360

  webinar 

Neuroplastyczność - co, po co, jak i kiedy?

Antonina Żmuda 

  13:00 - 14:00

Na tym wykładzie odpowiemy sobie na pytania takie jak: Czym jest neuroplastyczność? Jakie wyróżniamy jej rodzaje? Kiedy neuroplastyczność nam służy, a kiedy szkodzi? Kiedy nasz mózg jest najbardziej plastyczny? I wiele innych.

  wykład on-line  |    14+  |    360

  webinar 

Żywieniowa bonanza mózgu

Marcin Kowalski 

  14:00 - 15:30

Jak jedzenie wpływa na nasz nastrój i zdrowie przez pryzmat mozgu? Jak nadwyżki lub niedobory elementów mogą wpływać na nasz organ decyzyjny? Czy jedzenie miało wpływ i jeśli tak to jaki na rozwój naszego mózgowia? Czy dietoterapia ma potencjał w kontekście neuropsychiatrycznych zaburzeń?

  wykład on-line  |    15+  |    360

  webinar 

Jak kształtuje się nasz mózg - o rozwoju osobniczym układu nerwowego słów kilka

dr Witold Żakowski 

  16:00 - 17:00

Prawidłowy rozwój mózgu jest procesem bardzo skomplikowanym i zależnym od wielu czynników. Na wykładzie zaprezentowane zostaną kolejne etapy rozwoju układu nerwowego człowieka, rozpoczynając od pierwszych tygodni życia płodowego.

  wykład on-line  |    12+  |    360

  webinar 

W poszukiwaniu brakujących puzzli w obrazie choroby Parkinsona

dr Beata Grembecka 

  17:00 - 18:00

Choroba Parkinsona jest drugą co do częstości występowania chorobą neurodegeneracyjną, która częściej występuje u mężczyzn. Znane są przyczyny pojawiania się objawów choroby, jednak terapie stosowane w chwili obecnej jedynie je łagodzą. Podczas wykładu przedstawię aktualne teorie, które opisują przebieg zmian w mózgu w chorobie Parkinsona oraz omówię jakie znaczenie w badaniach nad tą chorobą mają modele zwierzęce, które wykorzystuję w swojej pracy.

  wykład on-line  |    14+  |    360

  webinar 

Czy „magia” i nauka to przeciwieństwa? Czego iluzja uczy nas na temat funkcjonowania mózgu?

lek. wet. Marta Alicja Trzeciak 

  18:00 - 19:00

Naukowcy wykorzystuję iluzję i gry zręcznościowe do wytłumaczenia ewolucyjnych podstaw rozwoju różnych mózgów. Zajrzyjmy za kulisy tych procesów i przekonajmy się, dlaczego magiczne sztuczki mamią każdy mózg w inny sposób.

  wykład on-line  |    15+  |    360

  webinar 

Pokochać mordercę

Małgorzata Adamska, Hanna Wójcik, Katarzyna Arabasz, Malwina Czyszczoń, Paulina Wróblewska, Wiktoria Zakrocka, Wiktoria Nosek 

  18:45 - 20:15

Czyli jak to jest, że łobuz kocha najbardziej, a dziewczyny wolą "bad boyów". Jednym słowem - czym jest HYBRISTOFILIA. Zapraszamy po odpowiedź, dlaczego kobiety zakochują się w mordercach.

  wykład on-line  |    15+  |    90

  webinar 

Hipokamp - fabryka wspomnień

Martyna Duda ,
Dominika Fortuna 

  20:00 - 21:00

Podczas wykładu porozmawiamy o jednej z najważniejszych struktur ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnej za pamięć oraz o zaburzeniach z nią związanych.

  wykład on-line  |    14+  |    360

  webinar 

PIĄTEK   |   18 marca 2022 r.   |   WYDZIAŁ BIOLOGII UG

Ogólnodostępne warsztaty stoiskowe: Jak działa mózg

Martyna Duda, Wiktoria Horniatko, Patrycja Junkier, Natalia Kaczorowska, Alicja Komowska, Zuzanna Kulik, Justyna Matacz, Hanna Matuszewska, Feliks Olszański, Szczepan Olszewski, Sandra Romanis, Aleksandra Sawicka, Karolina Sieniawska, Julia Szlama, Samuela Szeliga, Karolina Zabłocka, Dominika Żywicka 

  9:00 - 13:00

Kilkanaście warsztatów stoiskowych, w których uczestnicy będą mogli wykonać proste i nieco bardziej skomplikowane doświadczenia na sobie samych, by przekonać się jak działa mózg i nie tylko. Udział we wszystkich warsztatach pozwoli skompletować mózgową układankę.
  informacje szczegółowe 

  warsztaty stacjonarne nierezerwowane - ogólnodostępne  |    b.o.  |    b.o.

Gra miejska: Dokąd wiodą drogi nerwowe?

dr Wojciech Glac, Studenckie Koło Naukowe Homunculus Uniwersytetu Gdańskiego 

  9:00 - 14:00

Wyjątkowa gra miejska, dzięki której dowiesz się ciekawych rzeczy o mózgu i sprawdzisz, dokąd zaprowadzą Cię mózgowe szlaki. Gra rozgrywana będzie w obrębie Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Gra dostępna będzie również po zakończeniu Dni Mózgu, natomiast w piątek na uczestników, którzy dowiodą swojej ciekawości i wiedzy o mózgu czekać będą małe upominki. Informacje o grze i punkt startowy znajdować będzie się w punkcie informacyjnym na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

  gra miejska - ogólnodostępna  |    b.o.  |    b.o.

Na głowę załóż mózg!

dr Wojciech Glac, Studenckie Koło Naukowe Homunculus Uniwersytetu Gdańskiego 

  9:00 - 13:00

Własnoręczne sklejanie mózgowej czapeczki obrazującej ludzką korę mózgową oraz przyklejanie do czapeczki naklejek obrazujących funkcje poszczególnych funkcji kory mózgowej.

  warsztat stacjonarny nierezerwowany - ogólnodostępny  |    3-12 lat  |    b.o.

Sztuka przez duże M.

Studenckie Koło Naukowe Homunculus Uniwersytetu Gdańskiego 

  9:00 - 13:00

Wspólne malowanie wielkiego drewnianego mózgu - im bardziej będzie kolorowy, tym szczęśliwsze będą jego szare komórki :)

  warsztat stacjonarny nierezerwowany - ogólnodostępny  |    b.o.  |    b.o.

Wyprawa do krainy emocjonalnego stworka

mgr Renata Słota 

  9:00 - 10:00

Wejdź do krainy kolorowych potworów i rozwiąż zagadkę Tęczowego Stwora. Wyrusz z nami w niezwykłą podróż, dzięki której dowiesz się gdzie mieszkają, co jedzą i jak wyglądają emocje!

  warsztat stac.  |    5-11 lat  |    25

  rezerwacja 

Moc koncentracji

dr Michał Kucewicz , Amanda Lier , Aleksandra Orzoł 

  9:00 - 9:45

Podczas warsztatów poruszymy temat koncentracji. Dowiemy się czym ona jest, skąd się bierze oraz sprawdzimy ją za pomocą interfejsu mózg-komputer.

  warsztat stac.  |    13+  |    10

  rezerwacja 

Układ nerwowy u bezkręgowców

dr Elżbieta Sontag 

  9:00 - 9:50

Gdzie szukać układu nerwowego (a może mózgu) u bezkręgowców? Preparatyka wybranych bezkręgowców, samodzielna sekcja dżdżownicy.

  warsztat stac.  |    15+  |    14

  rezerwacja 

Jak to jest zrobione? Mózg

dr Wojciech Glac 

  9:30 - 10:30

Jaki jest najlepszy sposób by poznać własny mózg? Zbudować jego model. Wystarczy wziąć do ręki papier, nożyczki, klej i kredki, a podczas pracy posłuchać jak działa mózg i za co odpowiedzialne są różne jego części.

  warsztat stac.  |    6-13 lat  |    25

  rezerwacja 

Skąd w mózgu prąd?

mgr Aleksandra Piwka 

  10:00 - 10:45

Mózg człowieka jest domem dla miliardów połączonych ze sobą neuronów. Komórki te, komunikują się ze sobą poprzez impuls nerwowy, który jest zjawiskiem elektrycznym. A więc prąd pełni kluczową rolę w przekazywaniu informacji w naszym układzie nerwowym. Zastanawiasz się jak powstaje taki sygnał? Skąd w mózgu bierze się prąd? Sprawdź jak wygląda i na czym polega badanie EEG oraz przeprowadź je na sobie, by podejrzeć pracę własego mózgu.

  warsztat stac.  |    15+  |    10

  rezerwacja 

Preparatyka tkanki nerwowej

dr Grażyna Jerzemowska , Janusz Jerzemowski

  10:00 - 10:45

Tkanka nerwowa - budowa i różnorodność neuronów i komórek glejowych. Podstawowe wiadomości o metodach wizualizacji tkanek. Demonstracja oraz własnoręczne wykonanie preparatów mokrych tkanki nerwowej szczura. Zapoznanie się z atlasem mózgu szczura Paxinosa i Watsona.

  warsztat stac.  |    15+  |    10

  rezerwacja 

Moc koncentracji

dr Michał Kucewicz , Amanda Lier , Aleksandra Orzoł 

  10:00 - 10:45

Podczas warsztatów poruszymy temat koncentracji. Dowiemy się czym ona jest, skąd się bierze oraz sprawdzimy ją za pomocą interfejsu mózg-komputer.

  warsztat stac.  |    5-11 lat  |    10

  rezerwacja 

Test labiryntu wodnego Morrisa w szczurzym modelu choroby Alzheimera

mgr Ewelina Kurowska , mgr Jan Ruciński 

  10:00 - 11:00

Pokaz pomiaru pamięci przestrzennej u szczura w labiryncie wodnym Morrisa z wykorzystaniem oprogramowania EthoVision XT. Metoda ta służy ocenie deficytów poznawczych w zwierzęcym modelu choroby Alzheimera.

  warsztat stac.  |    15+  |    12

  rezerwacja 

Wyprawa do krainy emocjonalnego stworka

mgr Renata Słota 

  10:00 - 11:00

Wejdź do krainy kolorowych potworów i rozwiąż zagadkę Tęczowego Stwora. Wyrusz z nami w niezwykłą podróż, dzięki której dowiesz się gdzie mieszkają, co jedzą i jak wyglądają emocje!

  warsztat stac.  |    5-11 lat  |    25

  rezerwacja 

Układ nerwowy u bezkręgowców

dr Elżbieta Sontag 

  10:00 - 10:50

Gdzie szukać układu nerwowego (a może mózgu) u bezkręgowców? Preparatyka wybranych bezkręgowców, samodzielna sekcja dżdżownicy.

  warsztat stac.  |    15+  |    14

  rezerwacja 

Zobaczyć komórkę nerwową, czyli w jaki sposób barwi się mózg

dr Beata Grembecka , Agata Ledóchowska

  10:45 - 11:45

Rodzaje barwień stosowane w neurobiologii. Obserwacja, analiza mikroskopowa i komputerowa preparatów uzyskanych z mózgu szczura wybarwionych metodą Nissla oraz na obecność białek neuronalnych i neuroprzekaźników.

  warsztat stac.  |    15+  |    12

  rezerwacja 

Skąd w mózgu prąd?

mgr Aleksandra Piwka 

  11:00 - 11:45

Mózg człowieka jest domem dla miliardów połączonych ze sobą neuronów. Komórki te, komunikują się ze sobą poprzez impuls nerwowy, który jest zjawiskiem elektrycznym. A więc prąd pełni kluczową rolę w przekazywaniu informacji w naszym układzie nerwowym. Zastanawiasz się jak powstaje taki sygnał? Skąd w mózgu bierze się prąd? Sprawdź jak wygląda i na czym polega badanie EEG oraz przeprowadź je na sobie, by podejrzeć pracę własego mózgu.

  warsztat stac.  |    15+  |    10

  rezerwacja 

Test labiryntu wodnego Morrisa w szczurzym modelu choroby Alzheimera

mgr Ewelina Kurowska , mgr Jan Ruciński 

  11:00 - 12:00

Pokaz pomiaru pamięci przestrzennej u szczura w labiryncie wodnym Morrisa z wykorzystaniem oprogramowania EthoVision XT. Metoda ta służy ocenie deficytów poznawczych w zwierzęcym modelu choroby Alzheimera.

  warsztat stac.  |    15+  |    12

  rezerwacja 

Preparatyka tkanki nerwowej

dr Grażyna Jerzemowska , Janusz Jerzemowski

  11:00 - 11:45

Tkanka nerwowa - budowa i różnorodność neuronów i komórek glejowych. Podstawowe wiadomości o metodach wizualizacji tkanek. Demonstracja oraz własnoręczne wykonanie preparatów mokrych tkanki nerwowej szczura. Zapoznanie się z atlasem mózgu szczura Paxinosa i Watsona.

  warsztat stac.  |    15+  |    10

  rezerwacja 

Wyprawa do krainy emocjonalnego stworka

mgr Renata Słota 

  11:00 - 12:00

Wejdź do krainy kolorowych potworów i rozwiąż zagadkę Tęczowego Stwora. Wyrusz z nami w niezwykłą podróż, dzięki której dowiesz się gdzie mieszkają, co jedzą i jak wyglądają emocje!

  warsztat stac.  |    5-11 lat  |    25

  rezerwacja 

Moc koncentracji

dr Michał Kucewicz , Amanda Lier , Aleksandra Orzoł 

  11:00 - 11:45

Podczas warsztatów poruszymy temat koncentracji. Dowiemy się czym ona jest, skąd się bierze oraz sprawdzimy ją za pomocą interfejsu mózg-komputer.

  warsztat stac.  |    13+  |    10

  rezerwacja 

Układ nerwowy u bezkręgowców

dr Elżbieta Sontag 

  11:00 - 11:50

Gdzie szukać układu nerwowego (a może mózgu) u bezkręgowców? Preparatyka wybranych bezkręgowców, samodzielna sekcja dżdżownicy.

  warsztat stac.  |    15+  |    14

  rezerwacja 

Jak to jest zrobione? Mózg

dr Wojciech Glac 

  11:00 - 12:00

Jaki jest najlepszy sposób by poznać własny mózg? Zbudować jego model. Wystarczy wziąć do ręki papier, nożyczki, klej i kredki, a podczas pracy posłuchać jak działa mózg i za co odpowiedzialne są różne jego części.

  warsztat stac.  |    6-13 lat  |    25

  rezerwacja 

Psychologiczne wyznaczniki zdrowia, czyli kilka słów o tym co robić, żeby nie zmiotło nas z planszy

dr Marcin Szulc, Prof. UG 

  12:00 - 13:30

Celem wykładu jest zapoznanie młodzieży z psychologią okresu dorastania i próba odpowiedzi na pytania: czy dorastanie dla wszystkich młodych osób jest jednakowo trudne, jakie czynniki mają wpływ na pozytywny rozwój człowieka, czym jest zdrowie psychiczne i jak o nie dbać oraz jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

  wykład on-line  |    15+  |    360

  webinar 

Mapowanie funkcji mózgu człowieka

dr Emilia Leszkowicz 

  12:00 - 12:45

O wykorzystaniu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) w mapowaniu funkcji mózgu człowieka.

  wykład on-line  |    14+  |    360

  webinar 

Zobaczyć komórkę nerwową, czyli w jaki sposób barwi się mózg

dr Beata Grembecka , Agata Ledóchowska

  12:00 - 13:00

Rodzaje barwień stosowane w neurobiologii. Obserwacja, analiza mikroskopowa i komputerowa preparatów uzyskanych z mózgu szczura wybarwionych metodą Nissla oraz na obecność białek neuronalnych i neuroprzekaźników.

  warsztat stac.  |    15+  |    12

  rezerwacja 

Preparatyka tkanki nerwowej

dr Grażyna Jerzemowska , Janusz Jerzemowski

  12:00 - 12:45

Tkanka nerwowa - budowa i różnorodność neuronów i komórek glejowych. Podstawowe wiadomości o metodach wizualizacji tkanek. Demonstracja oraz własnoręczne wykonanie preparatów mokrych tkanki nerwowej szczura. Zapoznanie się z atlasem mózgu szczura Paxinosa i Watsona.

  warsztat stac.  |    15+  |    10

  rezerwacja 

Moc koncentracji

dr Michał Kucewicz , Amanda Lier , Aleksandra Orzoł 

  12:00 - 12:45

Podczas warsztatów poruszymy temat koncentracji. Dowiemy się czym ona jest, skąd się bierze oraz sprawdzimy ją za pomocą interfejsu mózg-komputer.

  warsztat stac.  |    5-11 lat  |    10

  rezerwacja 

Test labiryntu wodnego Morrisa w szczurzym modelu choroby Alzheimera

mgr Ewelina Kurowska , mgr Jan Ruciński 

  12:00 - 13:00

Pokaz pomiaru pamięci przestrzennej u szczura w labiryncie wodnym Morrisa z wykorzystaniem oprogramowania EthoVision XT. Metoda ta służy ocenie deficytów poznawczych w zwierzęcym modelu choroby Alzheimera.

  warsztat stac.  |    15+  |    12

  rezerwacja 

Układ nerwowy u bezkręgowców

dr Elżbieta Sontag 

  12:00 - 12:50

Gdzie szukać układu nerwowego (a może mózgu) u bezkręgowców? Preparatyka wybranych bezkręgowców, samodzielna sekcja dżdżownicy.

  warsztat stac.  |    15+  |    14

  rezerwacja 

Jak to jest zrobione? Mózg

dr Wojciech Glac 

  12:30 - 13:30

Jaki jest najlepszy sposób by poznać własny mózg? Zbudować jego model. Wystarczy wziąć do ręki papier, nożyczki, klej i kredki, a podczas pracy posłuchać jak działa mózg i za co odpowiedzialne są różne jego części.

  warsztat stac.  |    6-13 lat  |    25

  rezerwacja 

Zobaczyć komórkę nerwową, czyli w jaki sposób barwi się mózg

dr Beata Grembecka , Agata Ledóchowska

  13:15 - 14:15

Rodzaje barwień stosowane w neurobiologii. Obserwacja, analiza mikroskopowa i komputerowa preparatów uzyskanych z mózgu szczura wybarwionych metodą Nissla oraz na obecność białek neuronalnych i neuroprzekaźników.

  warsztat stac.  |    15+  |    12

  rezerwacja 

Moc koncentracji

dr Michał Kucewicz , Amanda Lier , Aleksandra Orzoł 

  13:00 - 13:45

Podczas warsztatów poruszymy temat koncentracji. Dowiemy się czym ona jest, skąd się bierze oraz sprawdzimy ją za pomocą interfejsu mózg-komputer.

  warsztat stac.  |    13+  |    10

  rezerwacja 

Suplementacja dla zdrowia twojego mózgu!

Magdalena Ochocka 

  16:00 - 16:45

Przedstawienie must have suplementów dla zdrowia każdej osoby oraz ciekawe propozycje aby mózg wbił się na wyższy level funkcjonowania.

  wykład on-line  |    14+  |    360

  webinar 

Wyprawa do krainy emocjonalnego stworka

mgr Renata Słota 

  17:00 - 18:00

Wejdź do krainy kolorowych potworów i rozwiąż zagadkę Tęczowego Stwora. Wyrusz z nami w niezwykłą podróż, dzięki której dowiesz się gdzie mieszkają, co jedzą i jak wyglądają emocje!

  warsztat stac.  |    5-11 lat  |    25

  rezerwacja 

Fitness 3.0

Marcin Kowalski 

  17:00 - 18:00

Zapoznaj się z podstawami dobrego treningu mózgu. Dowiedz się jak ćwiczyć kreatywność u siebie i innych. Zapoznaj się z przykładowymi ćwiczeniami dla naszego mózgu i dowiedz się gdzie takie ćwiczenia można znaleźć.

  warsztat stac.  |    5+  |    20

  rezerwacja 
Uwaga! Zajęcia przeniesione do formuły on-line na godzinę 18:00. Link poniżej:
  webinar 

Wyprawa do krainy emocjonalnego stworka

mgr Renata Słota 

  18:00 - 19:00

Wejdź do krainy kolorowych potworów i rozwiąż zagadkę Tęczowego Stwora. Wyrusz z nami w niezwykłą podróż, dzięki której dowiesz się gdzie mieszkają, co jedzą i jak wyglądają emocje!

  warsztat stac.  |    5-11 lat  |    25

  rezerwacja 

Fitness 3.0

Marcin Kowalski 

  18:00 - 19:00

Zapoznaj się z podstawami dobrego treningu mózgu. Dowiedz się jak ćwiczyć kreatywność u siebie i innych. Zapoznaj się z przykładowymi ćwiczeniami dla naszego mózgu i dowiedz się gdzie takie ćwiczenia można znaleźć.

  warsztat stac.  |    5+  |    20

  rezerwacja 
Uwaga! Zajęcia przeniesione do formuły on-line na godzinę 18:00. Link poniżej:
  webinar 

Fitness 3.0

Marcin Kowalski 

  19:00 - 20:00

Zapoznaj się z podstawami dobrego treningu mózgu. Dowiedz się jak ćwiczyć kreatywność u siebie i innych. Zapoznaj się z przykładowymi ćwiczeniami dla naszego mózgu i dowiedz się gdzie takie ćwiczenia można znaleźć.

  warsztat stac.  |    5+  |    20

  rezerwacja 
Uwaga! Zajęcia przeniesione do formuły on-line na godzinę 18:00. Link poniżej:
  webinar 

SOBOTA   |   19 marca 2022 r.   |   DOM ZDROJOWY HEVELIANUM

Jak działa mózg - warsztaty

Martyna Bernard, Dominika Ćwiklińska, Małgorzata Dostatni, Martyna Duda, Dominika Fortuna, Nina Górska, Patrycja Junkier, Alicja Komowska, Kornelia Kot, Zuzanna Kulik, Justyna Matacz, Julia Netczuk, Magdalena Ochocka, Feliks Olszański, Sandra Romanis, Aleksandra Sawicka, Karolina Sieniawska, Samuela Szeliga, Julia Szlama, Karolina Zabłocka 

  11:00 - 17:00

Kilkanaście warsztatów stoiskowych, w których uczestnicy będą mogli wykonać proste i nieco bardziej skomplikowane doświadczenia na sobie samych, by przekonać się jak działa mózg. Udział we wszystkich warsztatach pozwoli skompletować mózgową układankę.
  informacje szczegółowe 

Uwaga! Warsztaty odbywają się w Domu Zdrojowym w Gdańsku-Brzeźnie (Centrum Nauki Hevelianum, sala K2), a kolejne tury warsztatów rozpoczynać się będą o równych godzinach.

  warsztaty stacjonarne  |    b.o.  |    40 osób/godz.

Super zmysł - warsztaty

Zespół Centrum Nauki Hevelianum  

  11:00 - 17:00

Czy zmysły się męczą? Czy łatwo je oszukać? Czy cytryna może być słodka? – przetestujemy swój węch i smak, tworzące wspólnie super-zmysł. Dowiemy się, jak działają razem w parze i sprawdzimy, czy radzą sobie osobno! A na koniec mała nagroda – mieszanie zapachów i kolorów, czyli własnoręczne przygotowanie woreczków zapachowych.

Uwaga! Warsztaty odbywają się w Domu Zdrojowym w Gdańsku-Brzeźnie (Centrum Nauki Hevelianum, sala K1), a kolejne tury warsztatów rozpoczynać się będą o równych godzinach.

  warsztaty stacjonarne  |    7+  |    25 osób/godz.

Mapowanie funkcji mózgu człowieka

dr Emilia Leszkowicz 

  10:00 - 10:45

O wykorzystaniu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) w mapowaniu funkcji mózgu człowieka.

  wykład on-line  |    14+  |    360

  webinar 

No stress - hipokampalny zawrót głowy

mgr Daria Korewo 

  11:00 - 11:45

O tym jak stres wpływa na nasz mózg i jak możemy się przed nim chronić.

  wykład on-line  |    12+  |    360

  webinar 

Mózg kocha naturę!

dr Wojciech Glac 

  14:00 - 15:00

Co ciągnie nasz mózg do lasu? Co sprawia, że w chwilach stresujących kontakt z naturą przynosi spokój? Co sprawia, że ludzie żyjący w otoczeniu zieleni są zdrowsi psychicznie? Jakie korzyści przynosi nam kontakt z naturą? I w jaki sposób wpływa na nasz mózg?

Uwaga! Wykład odbywa się w Domu Zdrojowym w Gdańsku-Brzeźnie (Centrum Nauki Hevelianum).

  wykład stac.  |    15+  |    25

Uwaga! Koniec świata! Mózg wobec informacji o zmianach klimatycznych

dr Wojciech Glac 

  15:30 - 16:30

Jak to się dzieje, że dramatyczne informacje są w stanie wywołać w nas paniczny lęk, ale po pewnym czasie do nich przywykamy? Jak nasz mózg radzi sobie z poczuciem zagrożenia? Od czego zależy łatwość do przechodzenia nad nimi do porządku dziennego? I od czego zależy to, że jednego z nas napływające informacje przyprawiają o dreszcze, a po innym spływają jak po kaczce? Wykład będzie odpowiedzią na te i inne pytania, a kanwą zmiany klimatyczne i reakcje naszych mózgów na informacje o tych zmianach.

Uwaga! Wykład odbywa się w Domu Zdrojowym w Gdańsku-Brzeźnie (Centrum Nauki Hevelianum).

  wykład stac.  |    15+  |    25

NIEDZIELA   |   20 marca 2022 r.

Budujemy mózg - warsztat dla dzieci

Agata Glac, dr Wojciech Glac 

  10:00 - 11:00

Jaki jest najlepszy sposób by poznać własny mózg? Zbudować jego model. Wystarczy wziąć do ręki papier, nożyczki, klej i kredki, a podczas pracy posłuchać jak działa mózg i za co odpowiedzialne są różne jego części. Do aktywnego udziału w warsztacie potrzebnych będzie kilka kartek najlepiej sztywnego papieru lub kartonu, klej, nożyczki, ołówek, gumka do mazania, kredki oraz rolka po papierze toaletowym. W przypadku młodszych dzieci niezbędna może okazać się asysta starszej osoby.

  warsztat on-line  |    6+  |    360

  webinar 

Mózg a gry

Marcin Kowalski 

  11:15 - 12:45

Czy gry komputerowe są tylko szkodliwe dla naszego mózgu? Czy może rozbudowa nowych cywilizacji w świecie cyfrowym, podóbój kosmosu, odgrywanie postaci fabularnych w światach SF i fantasy może mieć pozytywny wpływ dla każdego? Jak gry i gamifikacja wpływają na nasz mózg, zdrowie i czy potrafią poprawiać komfort życia i zdrowie osób z różnymi problemami i trudnościami neuropsychiatrycznymi?

  wykład on-line  |    15+  |    360

  webinar 

Pan Mózg i Ja

Marcin Kowalski 

  13:00 - 14:00

Dla dzieci: Czym jest mózg? Jak jest zbudowany? Czym jest pamięć? Czy kolory istnieją? i wiele innych pytań i odpowiedzi na nie znajdziecie w magicznej podróży dla dzieci z Panem Mózgiem.

  wykład on-line  |    5+  |    360

  webinar 

Żywieniowa bonanza mózgu

Marcin Kowalski 

  14:30 - 16:00

"Jak jedzenie wpływa na nasz nastrój i zdrowie przez pryzmat mozgu? Jak nadwyżki lub niedobory elementów mogą wpływać na nasz organ decyzyjny? Czy jedzenie miało wpływ i jeśli tak to jaki na rozwój naszego mózgowia? Czy dietoterapia ma potencjał w kontekście neuropsychiatrycznych zaburzeń?"

  wykład on-line  |    15+  |    360

  webinar 

Zdrowy mózg, chory mózg - płynna granica

dr Wojciech Glac 

  16:00 - 17:00

Mówi się, że nie ma ludzi zdrowych psychicznie, są tylko niezdiagnozowani. To niby żart, ale z drugiej strony każdemu zdarza się mieć zły nastrój, coś sobie wkręcić, wyolbrzymić. Miewamy swoje obsesje, swoje lęki. Czy istnieje granica między zdrowym a chorym mózgiem?

  wykład on-line  |    15+  |    360

  webinar 

Teorie spiskowe a mózg

dr Wojciech Glac 

  17:30 - 18:30

W jaki sposób w mózgu rodzi się wiara w teorie spiskowe? Co sprawia, że jedni są bardziej, a inni mniej podatni na teorie spiskowe? Dowiedz się jak mózg tworzy i wierzy w teorie spiskowe, a także jak łatwo, opierając się na kilku prostych mechanizmach mózgowych zasiać w każdym z nas niepewność, podejrzliwość, lęk i wrogość.

  wykład on-line  |    15+  |    360

  webinar 

Za dużo, za głośno - problematyka przebodźcowania oraz zaburzeń integracji sensorycznej

Julia Szlama ,
Karolina Zabłocka 

  19:00 - 19:45

W trakcie wykładu postaramy się przybliżyć coraz częściej dotykający nas problem przebodźcowania oraz nadwrażliwości na konkretne impulsy. Wgłębimy się również w mniej znany temat zaburzeń integracji sensorycznej, które dotykają nie tylko dzieci, ale także dorosłych.

  wykład on-line  |    12+  |    360

  webinar 

Jak w mózgu rodzą się wulgaryzmy

dr Wojciech Glac 

  20:00 - 21:00

Dlaczego wypowiadamy jedno i to samo słowo zarówno w zachwycie, jak i w złości? Dlaczego niektórzy ludzie klną celowo, a inni co drugie słowo, nie zdając sobie nawet z tego sprawy? Dlaczego jedna i ta sama osoba w zależności od tego z kim rozmawia wypowiada się bez wulgaryzmów lub wylewa z siebie strumień przekleństw? Czy przeklinanie jest dobre dla naszego mózgu?

  wykład on-line  |    15+  |    360

  webinar 

Aktywności przygotowane z okazji Dni Mózgu 2021  (15 - 21 marca 2021 r.):

PAC!brain Studenckie Koło Naukowe "Edukacja de novo" UG 7   przejdź Na początku przygotuj się do tajemniczej wyprawy. Przy pomocy udostępnionych materiałów, przypomnij sobie podstawowe zagadnienia związane z układem nerwowym. Taka podróż po ludzkim mózgu to prawdziwy KOSMOS! Następnie, podczas gry, zmierz się z wrogimi kosmostworkami, które chcą powstrzymać Cię przed odkryciem tajemnic skrywanych przez mózg. Nie daj się im pokonać!
Uwaga! Jeżeli potrzebujesz pomocy i mocy do wygrania gry, zapoznaj się z materiałami pomocniczymi.
10+
Na tropie psychopatycznego mordercy Wojciech Glac 1   przejdź Dzięki wiedzy na temat mózgu psychopaty możesz pomóc zchwytać groźnego przestępcę i nie dopuścić do najgorszego. 15+
Wyzwanie mózgowe Kamil Szczurkiewicz, Magdalena Żabińska 6   przejdź Sprawdź w jakim stopniu udaje Ci się zapamiętywać informacje dotyczące mózgu. Przyswajaj je przez cały tydzień lub kiedy masz czas a później sprawdź się w Weekendowym Quizie Mózgowym! Psssst..uczestnictwo w innych zajęciach może okazać się przydatne! 13+
Neuromity Sandra Romanis 2   przejdź Czy wierzysz w neuromity? Sprawdź i poznaj parę faktów na temat działania mózgu i zjawisk psychicznych. Po wykonaniu testu, zostaną pokazane prawidłowe odpowiedzi z krótkim wyjaśnieniem. 10+
Teleturniej mózgowych ciekawostek "Przemyśl to!" mgr Karolina Topa i uczniowie należący do kółka biologicznego XXI LO w Gdańsku   przejdź Dużo słyszy się o faktach i mitach, które krążą na temat mózgu… Warto sprawdzić, które z nich są prawdą, a które jedynie powtarzanymi fake newsami. Pomoże Ci w tym wzięcie udziału w naszym teleturnieju mózgowych ciekawostek „Przemyśl to!” i sprawdź czy Twój mózg wie o sobie wszystko. 10+

Nagrania wykładów:

Niewielki, lecz istotny. Po co nam móżdżek? lek. med. Vasileios Topalis, Centrum Nauki Experyment 9   przejdź Powiedzieć komuś, że ma "ptasi móżdżek" to tyle, co zasugerować, że nie jest przesadnie lotny...Często używamy słowa "móżdżek" jako niezbyt pochlebnego zdrobnienia dla mózgu. Tymczasem warto pamiętać, że to osobna struktura, pełniąca wiele istotnych funkcji, bez których ludzki organizm nie mógłby poprawnie funkcjonować. Zapraszamy na film, który udowodni, ile zawdzięczacie swoim móżdżkom! 7+
Nerwy czaszkowe - czyli do czego ich właściwie potrzebujemy? Małgorzata Dostatni 2, Mark Jun Shah-Ostrowski12, Julia Biały13   przejdź Do czego potrzebne są nam nerwy czaszkowe? Jaka jest ich funkcja? Czy naprawdę są nam tak niezbędne? Na te pytania i wiele innych znajdziecie odpowiedzi w naszym filmie. Gorąco zapraszamy do obejrzenia! Film powstał dzięki współpracy trzech uczelni: Uniwersytetu Gdańskiego, University of Oxford i University of the Arts London. 15+
Mózg i mowa lek. med. Vasileios Topalis, Centrum Nauki Experyment 9   przejdź Jak mózg rozpoznaje słowa i wytwarza mowę. 7+
Co się kryje w mózgu psychopaty dr Wojciech Glac 1   przejdź Jak zbudowany jest i jak działa mózg psychopaty. 15+
Neurobiologia miłości dr Wojciech Glac 1   przejdź Co dzieje się w mózgu, kiedy przyżywamy stan zakochania. 12+
Co się dzieje w mózgu nastolatka dr Wojciech Glac 1   przejdź Jak funkcjonuje mózg nastolatka i czym różni się w swoim działaniu w porównaniu z osobą dorosłą. 13+
Zespół stresu pourazowego (PTSD) dr Wojciech Glac 1   przejdź Jakie jest neurobiologiczne podłoże zespołu stresu pourazowego (PTSD), jak dochodzi do zaburzenia i czym się objawia. 15+
Mózg mordercy dr Wojciech Glac 1   przejdź Czym wyróżniają się mózgi morderców i jak w mózgu rodzi się zbrodnia. 15+
Mózg osoby LGBT dr Wojciech Glac 1   przejdź Omówienie wyników badań dotyczących budowy i funkcjonowania mózgu osób LGBT. 13+

Afiliacje:
1 Katedra Fizjologii Zwierząt i Człowieka Uniwersytetu Gdańskiego
2 Studenckie Koło Naukowe "Homunculus" Uniwersytetu Gdańskiego
6 Studenckie Koło Naukowe "Molekuła" Uniwersytetu Gdańskiego
7 Studenckie Koło Naukowe "Edukacja de novo" Uniwersytetu Gdańskiego
9 Centrum Nauki Experyment w Gdyni
10 Studenckie Koło Naukowe Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
14 Naukowe Koło Ornitologiczne Studentów Uniwersytetu Gdańskiego KOS
 

Organizatorzy i partnerzy Dni Mózgu 2022

Strona www, projekty graficzne (plakat, logotypy, koszulki i inne grafiki): dr Wojciech Glac
Koordynacja akcji: dr Wojciech Glac

 

Dni Mózgu w Trójmieście 2022

Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego  |  Centrum Nauki Hevelianum (Dom Zdrojowy)

ul. Wita Stwosza 59, Kampus Uniwersytetu Gdańskiego | ul. Zdrojowa 2, Gdańsk Brzeźno

Zobacz na mapie
 

Kontakt z organizatorami Dni Mózgu

Koordynator akcji: dr Wojciech Glac, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego
wojciech.glac@ug.edu.pl

Formularz kontaktowy